Ликовни сусрет Смедерева и Гроцке у Ранчићевој кући

13. мај 2017.

 

У Ранчићевој кући, галерији Центра за културу Гроцка, отворена је гостујућа изложба графика насталих на 32. смедеревској међународној ликовној колонији. Изложба је представљена сарадњом Центара за културу Гроцке и Смедерева у оквиру манифестације „Музеји Србије десет дана од 10 до 10“ и траје до 23. маја.  

Изложбу су отворили Зорица Атић, директорка Центра за културу Гроцка и Драгољуб Мартић, директор Центра за културу Смедерево, говорећи о раду установа којима руководе и значају ликовних манифестација ове врсте, као и међусобне сарадње. Сарадња се за почетак односи на размену гостујућих изложби радова са Ликовних колонија, будући да је Гроцка једна од две београдске општине која такође негује ову врсту уметничког окупљања.  

Дванаест представљених графика у техникама линореза, суве игле, акватинте и дигиталне графике насталих 2016. године у Смедереву радови су десет уметника који долазе из Србије, Републике Српске и Бугарске. То су Александар Лазар (Смедерево), Јелена Јевтић (Шабац), Даница Ступар (Вршац), Никола Радосављевић (Ужице), Оливера Шипка (Бања Лука, Република Српска, БиХ), Јелена Карашик (Бања Лука, Република Српска, БиХ), Тодор Овчаров (Харсково, Бугарска), Веселин Дамјанов Вес (Харсково), Бугарска, Маријана Јанковић (Ивањица), Андријана Јана Даниловић (Ужице), Маријана Јанковић (Ивањица) и Андријана Даниловић (Ужице).   Поставку одређује ликовни сусрет различитих средина, приказаних кроз остварења уметника млађе генерације који истражују свој ликовни израз и старијих, афирмисаних уметника. На отварању гостујуће изложбе наступили су ученици Основне музичке школе у Гроцкој, Анђела Петровић, Анђела Јовановић, флаута, Сара Стојиљковић, Анастасија Рајковић, Хелена Вилотић, Дуња Живанчевић, Андреа Бјелобаба, клавир.  

Отварању изложбе су присуствовале заменица председника Гроцке Живадинка Аврамовић и г-ђа Зорица Симоновић, уредник ликовног програма Центра за културу Смедерево колега Милан Ранковић, локална публика и љубитељи уметности различитих генерација, као и велики број деце која су постала заштитни знак грочанског Центра за културу уз кога расту. 

 

Повезани садржај