Час посвећен упознавању са културним добрима у Гроцкој

17. март 2017.

 

У петак, 17. марта Ранчићеву кућу су посетили ученици VIII-3 разреда ОШ "Илија Гарашанин" у Гроцкој предвођени својом наставницом Снежаном Манчић, како би се упознали са културним добрима на територији Гроцке, и уопште, значењем појма "културно добро".

Причу о значају Гроцке, бројним културним добрима и њиховом настанку и особинама, испричала им је историчарка уметности Зорица Атић, директорка установе. Посебно је наглашен значај контунитета трајања и насељавања подручја на коме данас живимо, која датира у миленијумима, а које је и основни предуслов постојања оваквог културног блага у окружењу.

Осврнули смо се на археолошко налазиште у Винчи, споменици културе из антике, развој Гроцке у 16., и потом 18. и 19. веку који је још како видан у амбијенталној целини главне улице у Гроцкој и појединачним кућама попут Ранчићеве. Нису изостављени ни значајни појединци попут Илије Гарашанина чије име носи њихова школа, али и значај др Александра Костића, његов драгоцени легат и Завичајни музеј у Ранчићевој кући који је отворен 1982. године. Као подсетник на археолошко и друго благо са ових простора, легат др Костића са налазима са терена Дубочаја, заштићеног археолошког налазишта и тиме још једног културног добра у целини грочанских и светских културних добара, биће изложен током године у реновираној библиотеци "Илија Гарашанин" у Гроцкој. 

 

Повезани садржај