Посета Ранчићевој кући колега из Народне библиотеке Србије
23 јануар 2021Ранчићеву кућу је данас пријатно изненадила посета колега из Народне библиотеке Србије, који су се у Гроцкој на кратко нашли сасвим другим поводом.
Прва у низу несвакидашњих „пикник трибина” са Смиљаном Попов, ауторком серијала „Београд за почетнике”, одржана је у среду 16. септембра од 18 часова пред старим бунаром у Ранчићевој кући са актуелном археолошком и социолошком темом „Један дан у животу Прабеограђанина”. Гост трибине био је Драган Јанковић Лепи, археолог, легендарни кустос Музеја града Београда на археолошком налазишту „Бело брдо”, који Винчу истражује и знање преноси деценијама.
Септембар у Гроцкој резервисан је за манифестацију „Дани европске баштине”, у складу са богатством културне баштине у окружењу и овогодишњом темом „Наслеђе и образовање”. Центар за културу општине Гроцка наглашава потенцијал наслеђа као оруђа за учење, али и инспирације за будућност, користећи могућности нових технологија и дигитализације.
Госте је најавила Зорица Атић, директорка Центра за културу, представивши уједно богате програме који се реализују под покровитељством Министартва културе и информисања.
Дигитална и пикник трибина је могла да се прати уживо посредством онлине платформе на фејсбук страни Центра за културу Гроцка, али и уживо у дворишту Ранчићеве куће.
Пријављени посетиоци понели су ћебад, лежаљке и своје излетничке асесоаре, да у башти традиционалне српске куће из 18. века доживе пикник-диван о нашој монументалној прошлости, уз примену актуелних мера заштите.
Уз обиље архивског материјала и играно-документарну истраживачку епизоду, публика је „прошетала” првом европском цивилизацијом која је никла баш у Винчи, и у свету се препознаје под називом „винчанска култура”.
Инспиративна прича о винчанској култури, као једној од првих урбаних праисторијских култура у Европи, испричана је кроз призму свакодневног живота, културе становања, исхране... апострофирајући знања која можемо преузети од својих предака и прилагодити их савременом човеку и његовим потребама. Прича о Прабеограђанину документована је бројним археолошким налазима у Винчи и упућује публику на програме Музеја града Београда и археолошко налазиште „Бело брдо” у Винчи.
Техничку платформу са виртуелном 3Д шетњом баштом Ранчићеве куће омогућио је студио за дигиталне технологије „Около”, а организатори серије пикник трибина које се одржавају средом у Ранчићевој кући, са различитим темама и еминентним гостима, јесу Центар за културу Гроцка и Смиљана Попов. Реализацију су подржали Министарство културе и информисања, Секретаријат за привреду града и општина Гроцка.
Галерију фотографија можете погледати у ФБ албуму Центра за културу Гроцка ОВДЕ.
Снимак догађаја можете погледати на ФБ страници Центра за културу Гроцка ОВДЕ.
Ранчићеву кућу је данас пријатно изненадила посета колега из Народне библиотеке Србије, који су се у Гроцкој на кратко нашли сасвим другим поводом.
„Ликовно путовање“, традиционална годишња смотра дечјих радова насталих на ликовној радионици Центра за културу Гроцка, доступна је за посетиоце у галерији Ранчићеве куће
Београд као винска туристичка дестинација - и у њему винородна Гроцка - нашли су се у најпопуларнијем шведском винском магазину „Вињоурнален“, у оквиру приче о Удружењу
Портал за уметност „SEEcult“ најављује изложбу „ЛИКОВНО ПУТОВАЊЕ“ 2020 у Ранчићевој кући - годишња смотра дечјих радова (22.1 -12.2.2021.) насталих на Ликовној радионици.