XXIII ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ГО ГРОЦКА - Колективна изложба радова

12. октобар 2021.

 

Галерија Ранчићева кућа
XXIII ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ГО ГРОЦКА
Колективна изложба радова
петак 15. октобар у 18h
 
Колективна изложба радова насталих на XXIII Ликовној колонији општине Гроцка биће представљена у петак 15. октобра 2021. године од 18h у варошкој Ранчићевој кући, заштићеном културном добру Србије, уједно галерији и седишту Центра за културу Гроцка. Приликом отварања изложбе наступиће ученици ОМШ „Невена Поповић“ у Гроцкој.

Учесници колоније су:
 
др ум. Анамарија Вартабедијан – доктор сликарства (Београд), Немања Арсић – дипл. сликар (Смедерево), Мила Гајин – дипл. примењени графичар (Париз/Јагодина), Јелена Виторовић – дипл. сликар (Београд), Милена Виторовић – дипл. сликар зидног сликарства, (Београд), Јован Спасић – MA ликовни уметник (Власотинце), Игор Мандић – фотограф (Београд), и гости колоније Марион Дедић, дипл. сликар (Београд), Мика Ловре, дипл. сликар (Београд), Ивана Блечић Стефановић, дипл. сликар-конзерватор (Београд), мр Љубица Шакић, дипл сликар (Београд), Милан Митровић, наставник ликовне културе (Београд), у селекцији кустоса Зорице Атић, историчарке уметности (Београд).
 
ГРОЦКА НА ДУНАВУ: - Општина Гроцка, чије је седиште истоимена стара варош из 16. века, баштини бројне културне и природне лепоте. Повољан положај и природна блага територију Гроцке учинили су незаобилазном станицом кроз историју, а народи и војске остављали су за собом трагове, данас вредну културну баштину.
 
Гроцка је и данас позната по изванредним природним лепотама крај реке Дунав, и стециште је бројних излетника.
Отуд је XXIII Ликовна колонија општине Гроцка, познате по надимцима „зелена“ и „воћна“, отпочела излетничким даном у сусрет манастиру Рајиновац у Бегаљици, Коњичком клубу у Гроцкој, Касно-римској гробници у Брестовику, Археолошком налазишту „Бело брдо“ у Винчи, видиковцу ресторана „Виногради“... Сликало се и дружило у Ранчићевој кући у Гроцкој, која је уједно била и зборно место за све учеснике.
 
Прва ликовна колонија општине Гроцка отпочела је 1998. године, у знаку концепта „Омаж слици“, као показатељ постојаности ликовне уметности. Међутим, пракса рада у Гроцкој није остала верна тематској концепцији. Уметници су из колоније у колонију у слику уносили емоције које је боравак у Гроцкој покренуо, опчињени реком и поетским крајоликом, а тема је била и остала једна: Гроцка на Дунаву. Међутим, сваки нови сазив у протекле 23 године доноси пресек актуелног уметничког тренутка у Србији. Без доминирајућих праваца и омеђивања темом, уметницима је омогућено да изаберу израз који највише одговара њиховом сензибилитету. У атмосфери дружења и рада, учесници су и ове године домаћинима оставили радове и свежину својих уметничких утисака, обојених Гроцком.
 
Поставка у Ранчићевој кући се састоји од више десетина радова различитих формата где је заступљена разноврсност приступа карактеристична за подстмодерну, у техникама уље и акрил на платну, цртеж у оловци и тушу, акварел, комбинована техника на папиру и друго... Ликовност и заступљени мотиви резултат су интеракције између уметника и окружења у коме су дела настајала – летње и зелене Гроцке крај Дунава. Организована као вид подршке ликовном стваралаштву, овогодишња колонија је протекла у знаку уметничке размене са Центром за културу Смедерево и Културним центром Власотинце, - наводи Зорица Атић, селектор колоније.
 
Улаз је слободан, добро дошли!
 
Напомена: У циљу спречавања ширења епидемије вируса COVID-19, посетиоци су у обавези да се придржавају свих прописаних и превентивних мера заштите, јер су здравље и безбедност на првом месту.
 
* XXIII Ликовна колонија општине Гроцка је подржана и суфинансирана средствима Града Београда – Секретаријата за културу.


 

Повезани садржај

19јун2025
МУЗИЧКА БАШТА 2025.

МУЗИЧКА БАШТА 2025.

19 јун 2025

Летњи музички програм 12. МУЗИЧКА БАШТА Центра за културу Гроцка одржава се на отвореној сцени Ранчићеве куће, споменика културе од великог значаја за Републику Србију