Представљен мурал „Изузетне жене Србије“ у Гроцкој

25. март 2022.

 

У оквиру пројекта „Изузетне жене Србије“ у Гроцкој је 24. марта уприличено свечано откривање једног од укупно десет мурала посвећених изузетним женама у Србији и јавна дебата којој су присуствовале бројне званице и суграђани, као и ученици Средње школе у Гроцкој. Мурал посвећен Бранислави Перовић, првој жени директорки једног од водећих научних института у држави, осликан је на зиду ОШ„Илија Гарашанин“ (Булевар револуције 11 у Гроцкој), и настао је у оквиру истоименог пројекта Амбасаде Краљевине Холандије, Центра за женске студије и Културног центра Град, а у сарадњи са управом Општине Гроцка.

Откривању мурала је претходио разговор у сали Општине Гроцка са почетком у 12 часова, посвећен пре свега раду и делу ове изузетне жене, а потом и положају жена у образовању и науци, као и друштву уопште. О достигнућима Браниславе Перовић говориле су директорка Центра за женске студије, Даша Духачек и историчарка Ивана Пантелић. Присутнима су се обратиле председница СО Гроцка Душица Мемаровић, заменица амбасадора Краљевине Холандије Ане Ситске Бринкс, и директорка Центра за културу Гроцка Зорица Атић, уједно представница Савета за родну равноправност општине Гроцка. Од чланова породице, Браниславиног сина Небојше Нешковића и унуке Јоване Тодоровић, чули смо мање познате чињенице о њеном животу и раду, из личног угла. Након културног догађаја, гости су посетили Грочанску чаршију и скулптуру Грочанке, Легат др Александра Костића, а посету Гроцкој су завршили обиласком Ранчићеве куће у Гроцкој.

Бранислава Перовић је прва жена директорка једног од водећих научних института у држави, и то у областима природних и техничких наука. Она представља неуобичајен спој напредне активисткиње и врхунске научнице јер је за време рата активно и предано учествовала у борби против фашизма, ризикујући свој живот, али је истовремено и изузетно важна у историји наше науке – радила је на пројектовању најсофистицираније опреме која се користи у институту „Винча“, формирала је Одељење за сепарацију радиоактивних изотопа, а затим и Лабораторију за атомску физику у оквиру Института.

На јавном позиву за израду мурала одабрани су стрит-арт уметници, а према усвојеном предлогу решења, Вук Ђурић Ендо изабран је да ослика мурал инспирисан Браниславом Перовић у Гроцкој.


Галерију фотографија можете погледати на ФБ страни Грочанског Гласника и Центра за културу Гроцка ОВДЕ.

 

 

Повезани садржај

25април2024
ПОЛИТИКА пише о изложби ОНА у Ранчићевој кући

ПОЛИТИКА пише о изложби ОНА у Ранчићевој кући

25 април 2024

ПОЛИТИКА у рубрици „Београд“ пише о изложби скулптура „Она“ вајарке Владиславе Крстић, која је представљена пред бројном публиком и љубитељима уметности у Ранчићевој кући