Електронско издање дневног листа ПОЛИТИКА доноси вест о муралу посвећеном Бранислави Перовић

21. март 2022.

 

Електронско издање дневног листа ПОЛИТИКА у оквиру рубрике БЕОГРАД доноси причу о осликавању зида ОШ „Илија Гарашанин” у Гроцкој на којем ће се наћи лик Браниславе Бране Перовић Нешковић, физичарке, револуционарке и прве директорке Института за нуклеарне науке „Винча”. 

Бранислава Перовић, прва жена директорка једног од водећих научних института у држави, и то у областима природних и техничких наука, представља неуобичајен спој напредне активисткиње и врхунске научнице јер је за време рата активно учествовала у борби против фашизма, ризикујући свој живот. Истовремено она је и изузетно важна у историји наше науке – радила је на пројектовању опреме која се користи у Институту „Винча”, формирала је Одељење за сепарацију радиоактивних изотопа, а затим и Лабораторију за атомску физику у оквиру Института.

Међу изабраним женама у Србији које су инспирација за мурале изабране су даме којима је заједничка женска снага, солидарност, снажан и непоколебљив дух у борби за еманципацију и равноправан положај. То су Митра Митровић, Бранислава Перовић, Вера Црвенчанин Куленовић, Хафиза Демировић, Јелена Димитријевић, Гина Рањичић, Љубица Марић, Јованка Бончић Катеринић, Јелисавета Начић и Вера Николић. Све оне наћи ће се на муралима у оквиру овог пројекта, чиме ће им се одати својеврсно признање, нове генерације ће их упознати, искусније подсетити на значај ових аутентичних хероина свог времена, а мурали ће бити осликани у Београду, Гроцкој, Пожеги, Алексинцу, Крушевцу, Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и Тутину.

– Пројекат „Изузетне жене Србије” говори о родној равноправности, о женама које су биле пионирке и изузетно успешне у различитим областима рада и деловања, у време када је то било веома тешко постићи. Циљ је да мурал посвећен свакој од ових изузетних жена Србије, укључујући и научницу и револуционарку Браниславу Перовић, буде видљив у локалним срединама у којима су деловале и радиле – као пример младима и посебно као култура сећања, намењена за ширу публику – каже Зорица Атић, директорка Центра за културу Гроцка.

Репортажа се може прочитати у електронском издању дневног листа ПОЛИТИКА.





 

Повезани садржај