Снимак: Касноримска гробница на РТС-у у Београдској хроници и Културном дневнику

14. август 2020.

 

Док чекамо снимак, ево како је изгледао прилог посвећен Касноримској гробници у Брестовику, културном добру од великог значаја за нашу земљу и једном од најочуванијих римских породичних маузолеја на тлу Србије. Монументална гробница је потпуно јединствена на тлу Београда и један од најдрагоценијих споменика из антике, а налази се у насељу Брестовик општине Гроцка, познате по богатим археолошким налазима и изванредној културној баштини.

Касно римска гробница у Брестовику ће се у четвртак 13. августа наћи на првом каналу РТС-а у два наврата: У Београдској хроници од 17.30 часова, и потом у Културном дневнику РТС-а од 00.30 часова (са репризом 14. августа од 12.30 часова).

Последњи конзерваторски радови на гробници спроведени су давне 1964-67. године, од када није било даљих улагања, а овај монументални антички маузолеј и јединствени примерак на тлу Београда и Србије, ове године се припрема за обнову.

Екипа Културног дневника обишла је античку гробницу у Брестовику код Гроцке, један од најрелевантнијих споменика из римског периода на тлу Београда. Саговорнице у прилозима биле су Зорица Атић, историчар уметности-кустос, директорка Центра за културу Гроцка, и Емилија Николић, архитекта, научни сарадник Археолошког института у Београду, научно-истраживачке установе која уз Завод за заштиту споменика културе спроводи пројекат обнове, уз подршку Министарства културе и општине Гроцка.

 


Галерију фотографија можете погледати у ФБ албуму центра за културу Гроцка ОВДЕ.

Снимак прилога о Касноримској гробници се може погледати ОВДЕ.

Прилог из културног дневника на сајту РТС-аПрилог почиње на 8.55 минути снимка.

Текст: Зорица Атић, историчар уметности-кустос.

 

Повезани садржај

25април2024
ПОЛИТИКА пише о изложби ОНА у Ранчићевој кући

ПОЛИТИКА пише о изложби ОНА у Ранчићевој кући

25 април 2024

ПОЛИТИКА у рубрици „Београд“ пише о изложби скулптура „Она“ вајарке Владиславе Крстић, која је представљена пред бројном публиком и љубитељима уметности у Ранчићевој кући