Отворена је изложба ДРЕЗГА у Ранчићевој кући

23. новембар 2024.

 

Самостална изложба „Симболи“ реномиране уметнице светског гласа, Љиљане Дрезге, представљена je у Ранчићевој кући, галерији Центра за културу општине Гроцка, и то баш идиличне вечери када је у Београду пао први снег.

Културни догађај привукао је многобројну публику из Гроцке и Београда. Присутне поштоваоце уметности и дела Љиљане Дрезге је срдачно поздравила у име Ранчићеве куће Зорица Атић, директорка установе, а потом је изложбу отворила чувена Јелена Тинска, најбоља и дугогодишња пријатељица уметнице. Овом приликом, било је речи и о тек објављеној књизи „Девојке из бољих кућа“, која прати њихово одрастање и живот...
Изложбена поставка слика „Симболи“ Љиљане Дрезге у галерији Ранчићеве куће је посебна посластица за љубитеље уметности и својеврсни ликовни омаж древним архетиповима различитих култура које, свака на свој начин, својим системом знакова и вредности граде универзалну духовност, како наводи књижевница Марицa Јосимчевић у ауторском тексту „Печати“ за монографију „Дрезга“.
 
Приликом догађаја, наступили су ученици ОМШ „Невена Поповић“ из Гроцке, са Одсека за српско традиционално певање у класи наставнице Ане Јовановић.
 
Љиљана Дрезга је рођена у Београду, одакле након завршених нижих разреда основне школе одлази у Латинску Америку са родитељима дипломатама. Средњу школу завршава у Сантијаго де Чиле, а потом у Хавани, Куба. Ликовно образовање стиче на Academia de Pitman de bellas artes, Буенос Ајрес, Аргентина. Враћа се у Београд где започиње каријеру и формира породицу. Деведесетих година одлази у Мадрид, где за неколико година боравка у Шпанији излаже у најбољим галеријама. Остварила је 50 самосталних изложби широм света (Италија, Сједињене Америчке Државе, Шпанија...), и учествовала је на преко 30 групних изложби. Члан је УЛУС-а од 1976. године. О радовима и стваралаштву Љиљане Дрезге писале су бројне истакнуте личности из света културе и уметности: проф. Драгослав Срејовић, Ђорђе Кадијевић, Зоран Маркуш, Борис Петковски, Стеван Станић, Javier Villan, проф. др Станислав Живковић, др Драшко Реџеп, Јелена Тинска, Момо Капор, Никола Кусовац... Слике јој се налазе у многим приватним колекцијама у земљи и свету. Тренутно живи и ради у Београду.
 
Ранчићева кућа у Гроцкој је аутентичан простор у коме је свака поставка непоновљиво другачија. Oбјекат је споменик културе од великог значаја за Србију и традиционални варошки дом Београда с почетка 19. века. Ова складна, скулпторално обликована лепотица народног градитељства бележи више од два века трајања и четири деценије културне намене, а сваком посетиоцу дарује незаборавну атмосферу свог ванвременског склада и спокоја. Варошка кућа, у којој „станује“ установа културе, располаже галеријским простором опремљеним витринама, идеалним за поставке ликовне и примењене уметности, али и негованом, пространом баштом која се користи као летња музичка сцена, радионичарски простор и галерија на отвореном.
 
Изложба траје до 4. децембра 2024. године.
Добро дошли!
 
 
 
Галерију фотографија можете погледати у ФБ албуму Центра за културу Гроцка ОВДЕ.

 
 

 

Повезани садржај

03јул2025
OБАВЕШТЕЊЕ

OБАВЕШТЕЊЕ

03 јул 2025

Центар за културу Гроцка обавештава јавност да је због објективних околности које се нису могле предвидети, принуђен да одложи наступ Милоша Чоловића.