ИЛИЈА ГАРАШАНИН, знаменита личност Србије и – Гроцке

28. јануар 2024.

 

На данашњи дан, 28. јануара 1812. године, рођен је Илија Гарашанин, велики српски државник и без сумње једна од најважнијих личности Србије у новијој историји. Илија Гарашанин је оставио великог трага у друштвеном, политичком и културном животу Србије и Београда, а успомена на овог великана наше историје се на посебан начин негује у Гроцкој крај Дунава, где је живео и где је и преминуо.

Успомену на овог великог човека наше историје у Гроцкој чувају једна образовна, и једна културна установа - основна школа, као и библиотека носе име Илије Гарашанина, у знак сећања на његову подршку просветном и културном животу варошице.

То чини и спомен-биста која је, веровали или не, јединствена - једина је у читавој Србији.

Илији Гарашанину је само у Гроцкој подигнут споменик, који се налази на истакнутом месту, у парку на улазу у чувену Грочанску чаршију, наспрам цркве Св. Тројице и ОШ „Илија Гарашанин“.

Бронзана биста је рад познатог вајара Николе Коке Јанковића и негује сећање на Илију Гарашанина и стару Гроцку.

Однедавно се укупној култури сећања придружила и улица у Гроцкој, која је понела његово име, а од пре коју годину то чини и улица у ширем центру престонице, која се пре тога звала Георги Димитрова. Овај велики и знаменити човек наше историје умро је 1874. године у Гроцкој. Скромно је сахрањен у порти старе грочанске цркве, да би касније посмртни остаци били премештени на Ново гробље, у Алеју великана.

Зашто је Илија Гарашанин знаменита личност Гроцке?

Попут већине градова и варошица у Србији, и Гроцка је свој убрзани економски и друштвени развој започела тек коначним ослобoђењем од Турака. Најзначајнији и најзаслужнији појединац, водећи државник Србије XIX века, човек који је допринео развитку и напретку живота у Гроцкој, али и читавој Србији, био је Илија Гарашанин.

Породица Гарашанин, односно Савић, доселила се почетком XIX века у Гроцку из села Гараши код Аранђеловца, када је Илијином оцу, Милутину Хаџи-Савићу, кнез Милош Обреновић у име заслуга поклонио имање у Гроцкој. Године 1837. кнез Милош Обреновић је младог Илију Гарашанина (1812-1874) узео у државну службу и поставио за цариника у селу Вишњици на Дунаву, на самој граници тадашње Гроцке. Касније истакнута личност међу Уставобранитељима, а потом министар унутрашњих послова кнеза Александра Карађорђевића, радио је на напретку и стабилности Србије. Организовао је чиновничку службу која је одржавала ред у земљи, био је одговоран за војску, полицију, саобраћај и образовање, као и за цивилно становништво. Организовао је и поштанску службу, отворио је прву пољопривредну школу у Србији, војну академију и фабрику оружја. Настојао је да се унапреди сточни фонд, и инсистирао је на изградњи важних саобраћајница кроз Србију.

У спољној политици имао је врло широке погледе и био је први југословенски државник међу Србима, сматрајући да само једна велика југословенска држава може одржати своју самосталност и избећи зависност, како од Русије тако и од Аустрије. Саставио је опсежан план за спољњу и унутрашњу политику Србије познат као „Начертаније“, у коме је описао ослобођење свих Срба и Јужних Словена од турске и аустријске власти, и њихово уједињење под окриљем српске владајуће династије. Овај план је 1918. године у потпуности остварен формирањем Југославије.За време његовога министровања, решено је градско питање, и турски гарнизони напустили су све тврђаве које су држали у Србији.

Последње године свога живота Гарашанин је провео удаљен од политике, на свом имању у Гроцкој. 

Илија Гарашанин и његова породица живели су од парног млина који су подигли у Гроцкој, чиме су значајно поспешили трговину и развој варошице. Породица Гарашанин је у Гроцкој основала библиотеку, помагала цркву и постојећу државну школу доводећи учитеље и обезбеђујући учила. Између осталог, Илија Гарашанин је омогућио изградњу чврстих путева од Гроцке ка околним местима.

За већину људи тог времена, име Илије Гарашанина значило је поштовање реда и закона. Био је човек од принципа, непристрасан и правичан. Интересе државе и свог народа стављао је изнад свега, тако да човека таквог „кова“ какав је био Гарашанин, никакве породичне нити пријатељске везе нису могле да натерају да иде против своје свести и уверења.

Због свог укупног деловања и карактера, често је називан и српским Бизмарком...

 

 

текст и фото: З. Атић


 

Повезани садржај

19јун2025
МУЗИЧКА БАШТА 2025.

МУЗИЧКА БАШТА 2025.

19 јун 2025

Летњи музички програм 12. МУЗИЧКА БАШТА Центра за културу Гроцка одржава се на отвореној сцени Ранчићеве куће, споменика културе од великог значаја за Републику Србију